Chcete se vzdělávat u nás?

Jste nadšená pro nošení dětí? Chodí si k vám už nyní lidé kolem vás pro radu?
Chcete si rozšířit vědomosti a získat nové nástroje pro podporu, kterou poskytujete jiným?
Pracujete pro mateřské centrum a chcete pořádat kurzy nošení dětí nebo podpůrné skupiny?
Nebo máte v nošení dětí velké zkušenosti a ráda byste se ponořila hlouběji do témat, která s ním souvisí?
Zajímá vás téma nošení dětí po odborné stránce? Hledáte informace a zdroje pro svou práci, ať už jste dula, porodní asistentka, zdravotní sestra, psycholožka nebo vás k tomuto tématu přivedla jiná odbornost?
Jste otevřena nový informacím a novým úhlům pohledu na rodičovství?
Kurz pro poradkyně nošení dětí je dvoudenní víkendový program zaměřený na získání základních znalostí a dovedností, které v podpoře nošení od narození potřebujete. Získáte v něm široké vědomosti o roli kontaktu a nošení ve vývoji dítěte.
Získáte úvod do práce v pomáhající profesi.
Díky přehledu který získáte budete schopni odpovídat na všechny nejobvyklejší otázky rodičů ohledně nošení malých dětí.
 

Naučíte se jak efektivně učit a pomáhat nastávajícím a novopečeným rodičům s počátky vázání dítěte do šátku.
Dozvíte se o souvislostech nošení s psychomotorickým vývojem a o tolik diskutovaném vlivu nošení dětí na vývoj kyčlí.
Získáte nové vědomosti o vzájemných souvislostech nošení a kojení. Zjistíte, jak kojení ovlivňuje způsob jakým děti nosíme a jak naopak nošení podporuje proces kojení.
A v neposlední řadě získáte nové přátele, podporu komunity zkušených poradkyň a možnost dále se vzdělávat v nejaktuálnějších tématech a dovednostech na pokročilých kurzech. 

O mně

Mgr. Anna Pohořálková
Narodila jsem se v roce 1979 v Ostravě, vystudovala jsem ostravské Matiční gymnázium a poté Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, obor etnologie a hudební věda.
Jsem matkou čtyř dětí, tří dcer a syna. Žiji s rodinou v Ostravě, kde provozujeme obchod a e-shop V BAVLNCE.
Já i můj manžel jsme všechny naše děti s velkou radostí nosili. Od narození nejstarší dcery roku 2004 jsem také předávala své zkušenosti dalším ženám na kurzech.
Dlouhodobě se zajímám o nošení dětí po odborné stránce. Využívám tak své etnologické vzdělání, které neustále rozšiřuji o poznatky z psychologie, etologie a kulturní historie. Po letech sbírání zkušeností a informací jsem vytvořila koncept vzdělávání pro další ženy, profesionálky (porodní asistentky, duly, dětské sestry, fyzioterapeutky, psycholožky), ale i matky, pro které je poradenství zálibou a seberealizací na mateřské dovolené.
Mé pojetí poradenství je založené na podoře vrozených schopností matky a dítěte, které činí matku kompetentní, učí ji rozumět svému dítěti, posilují její pečovatelské schopnosti. Spolupracuji s laktačními poradkyněmi, protože podpora nošení a častého kontaktu napomáhá úspěšnému kojení.
Mými kurzy už prošly na dvě stovky žen z České i Slovenské republiky, mnoho z nich aktivně působí jako poradkyně a vracejí se na společná setkání a pokračovací kurzy.
Představu o mé práci a názorech si můžete udělat na facebookových stránkách Z břicha na břicho nebo na blogu V bavlnce.

Nabízím a realizovala jsem tyto kurzy, semináře a přednášky:
Základní kurz pro poradkyně nošení dětí zaměřený na podporu matek s novorozenci a vázání do pevných šátků
Pokračovací kurzy pro poradkyně nošení dětí zaměřené na úvazy na záda, nošení starších dětí, podporu nošení dvojčat
Přednáška Homo sapiens - savec a nošenec, která je zároveň součástí Semináře o kojení s podporou vrozených reflexů, který pořádám společně s laktační poradkyní Míšou Topinkovou
Přednáška Spánek z pohledu antropologie a kulturní historie
Přednáška Máme mateřství v genech?


Připravuji knihu s názvem Z břicha na břicho, která jak doufám bude podporou všem, kdo své děti nosí, kdo se na to teprve chystají, i těm, kdo podporu nošení šíří dál.
 

 

Dostanu certifikát?


Podstatou mého přístupu ke vzdělávání je otevřenost bez dogmat, která by mne svazovala v přijímání dalších informací a zušeností.
Když jsem začala dělat kurzy pro poradkyně, všichni ode mne očekávali, že budu absolventkám vydávat certifikáty a tituly. To jsem ale nikdy nechtěla. Vím že německé školy pro poradkyně to tak dělají, ale nemyslím si, že je nutno opakovat cizí přístupy a dělat něco jen proto, že se to „tak dělá“. Na začátku jsem pár certifikátů skutečně vydala a pak jsem smutně pozorovala k čemu slouží. Sloužily poradkyním jako štít proti jiným necertifikovaným poradkyním, vytvářely falešné zdání, že nositelka titulu ví něco, co ostatní neví. Jenže mé kurzy nejsou žádné školy pro čaroděje. Jejich podstatou není nějaké jiným skryté vědění a poznání.
Troufám si říct, že podstatou je jejich myšlenková ucelenost, která nevytváří v našem vědomí rozpory mezi věděním a realitou. Teorie kterou se na nich dozvíte je v kontaktu s praxí. Je přístupná každému. Žádná kouzla a čáry, žádné tajemné fígle.
Nejpodstatnější částí kurzu je poznání toho, co je to podpora. Jak máme jednat s klientkami, abychom neopakovali jediný způsob přijímání informací, který ze svého dětství známe, direktivní učení. Chci aby jedna každá účastnice pochopila, že pokud chce podporovat jiné ženy v nošení dětí a potažmo v mateřství, nemůže kázat a vyučovat, ale musí sama poslouchat a učit se.
Zdá se mi a pořád nacházím další a další důkazy o tom, že certifikáty jsou v tomto ohledu kontraproduktivní, konzervují naši mysl, zatvrzují naše ego.

Co tedy dostanete místo certifikátu?
Dostanete základní nástroje pro poradenskou práci.
Dostanete dlouhodobou podporu a to nejen mou, ale podporu skupiny poradkyň, které působí v praxi a své poznatky rády sdílejí v aktivní FB skupině.
Dostanete možnost dalšího vzdělávání jak v praxi poradkyně nošení, tak v příbuzných tématech. Spolupracuji s laktační poradkyní Míšou Topinkovou, která vzdělává ženy podporující kojení. Společně pořádáme skupinové supervize pod vedením zkušených supervizorů.
Dále se vzdělávám a neustále na školeních přináším nová témata, což udržuje naši skupinu v obraze a zabrnuje zakrňování v překonaných představách. V minulých letech se tak poradkyně měly možnost dozvědět o aktuálních poznatcích z archeologie a antropologie o prehistorii nošení.
Dostanete svobodu pracovat tak, jak to odpovídá Vašemu naturelu a přesvědčení.
Jako aktivní poradkyně se můžete stát součastí naší mapy poradkyň a seznamu poradkyň na stránkách Z břicha na břicho.
A v neposlední řadě dostanete i ten „papír“, který se nazývá Osvědčení a stvrzuje Vaši účast na základním kurzu pro poradkyně nošení dětí, který můžete využít jako doklad o svém vzdělávání v těchto tématech.


 

Pro koho jsou tyto stránky

Pro rodiče, kteří hledají informace o kontaktním vztahovém rodičovství a o nošení dětí.
Pro rodiče, kteří hledají někoho, kdo je naučí vázat miminko do šátku eventuelně doporučí jiný vhodný způsob nošení miminka.
Pro zkušené nosící maminky, eventuelně porodní asistentky, duly a laktační poradkyně, které by rády podporovaly jiné matky v tom, aby byly po porodu v co nejčastějším a nejužším kontaktu se svým dítětem, naučily je jak uvázat šátek a jak s ním potom proplouvat nevšedně všedními dny mateřství.